Nemáte žiadne položky vo vašom nákupnom košíku.

Ako je to s vdychovaním hélia.

Môžem vdychovať hélium neobmedzene?

Keď vdychujete hélium, vytláča kyslík. To znamená, že pri nádychu vaše telo získava iba hélium.

Kyslík hrá úlohu v každej funkcii vášho tela. Kedykoľvek ho nebudete mať dosť, vystavujete sa riziku. Mnohé riziká sú rovnaké ako u iných nebezpečných látok.

Čo keď sa práve nadýchujem z balónika?

Typicky bude mať po vdýchnutí jediného nádychu hélia z balónika požadovaný efekt zmeny hlasu. Mohlo by to tiež spôsobiť trochu závraty.

To znamená, že vždy existuje potenciál pre ďalšie efekty, vrátane: nevoľnosti, závratov a bolesti hlavy.

Vdychovanie hélia z balóna pravdepodobne nespôsobí vážne zdravotné problémy alebo vás zabije, ale nie je to nemožné. Objavili sa správy o niektorých ľuďoch, najmä malých deťoch, ktorí zomreli na udusenie po vdýchnutí hélia z balóna.

A čo hélium z iných zdrojov?

Väčšina vážnych zdravotných problémov a úmrtí súvisiacich s inhaláciou hélia zahŕňa vdychovanie hélia z tlakovej nádrže. Sú to rovnaké nádrže , ktoré sa používajú na plnenie héliových balónikov na akciách alebo v obchodoch s potrebami pre party.

Nádrže nielenže pojmú oveľa viac hélia ako váš každodenný party balón, ale tiež uvoľňujú hélium oveľa väčšou silou.

Čím viac čistého hélia vdychujete, tým dlhšie je vaše telo bez rozhodujúceho kyslíka. Vdychovanie čistého hélia môže spôsobiť smrť udusením v priebehu niekoľkých minút.

Vdychovanie hélia z tlakovej nádrže môže tiež spôsobiť plynovú alebo vzduchovú embóliu, čo je bublina, ktorá sa zachytí v krvnej cieve a zablokuje ju. Krvné cievy môžu prasknúť a krvácať.

Konečne, hélium môže tiež vstúpiť do vašich pľúc s dostatočnou silou, aby spôsobilo prasknutie vašich pľúc.

Práve som trochu vdýchol – som v nebezpečenstve?

Ak ste vdýchli trochu hélia z balónika a cítite sa len trochu rozmazane alebo závraty alebo máte miernu bolesť hlavy, pravdepodobne ste v poriadku. Posaďte sa, normálne dýchajte a počkajte.

Ak sú vaše príznaky závažnejšie alebo ak ste stratili vedomie, požiadajte niekoho, aby vás odviezol na najbližšiu pohotovosť – lepšie v bezpečia než sa ospravedlňovať.

Ak ste si nafúkli hélium z tlakovej nádoby, vaše príznaky môžu byť trochu závažnejšie. Opäť platí, že ak sa okrem závratov cítite dobre, pravdepodobne sa nemusíte ničoho obávať.

Takže to znamená, že už nikdy nebudem mať ten šmolkový hlas?

Nie nutne, ale je dôležité si uvedomiť, že to nie je bez rizika. To znamená, že by ste sa rozhodne mali vyhnúť obrovským balónom a tlakovým nádržiam.

Tiež by ste sa mali vyhýbať všetkému héliu, ak máte ochorenie pľúc alebo srdca.

Ak musíte, držte sa malých balónikov a riaďte sa týmito tipmi:

  • Urobte to sede, pre prípad, že sa vám zatočí hlava alebo omdliete, aby ste znížili riziko zranenia.
  • Uistite sa, že je s vami niekto iný, kto vám môže pomôcť, ak sa príznaky objavia.
  • Nedovoľte deťom vdychovať z balónikov. častí balónika alebo udusenia.

Zrátané a podčiarknuté

Jednorázový nádych hélia z malého balónika na smiech pravdepodobne nebude mať katastrofu, ale môže spôsobiť závraty a omdlieť.

Posaďte sa tak, aby ste nemali ďaleko k pádu, a vyhnite sa nasmerovaniu svojho vnútorného muka vdychovaním z héliovej nádrže alebo obrieho balóna.

Aj niekoľko sekúnd bez kyslíka môže mať vážne následky.